• Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 w Warszawie


                                       

 

   Szkoła Podstawowa  z Oddziałami Integracyjnymi
      nr 223
   im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej

LATO W MIEŚCIE

Nasi Darczyńcy


Michał Kowalski
Warszawa
ul. Kasprowicza 107


Jarosław Wasilewski
Warszawa
ul. Kasprowicza 107

     46. Pielgrzymka na Jasną Górę – 10.09.2017 r Drukuj
Wpisany przez Wanda Wołkowycka   

W drugą niedzielę września do Sanktuarium NMP na Jasną Górę przybywają z całej Polski kombatanci AK wraz z rodzinami  oraz harcerze. Z Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Warszawy wczesnym rankiem 10 września również wyruszyła Pielgrzymka Kombatantów na Jasną Górę składająca się z członków ŚZŻAK

i pocztów sztandarowych. Delegacja uczniów z naszej szkoły jak zawsze brała w niej udział. W pielgrzymce uczestniczyli wolontariusze: Jan Łasak z klasy VIa, Aleksandra Czuchryta i Zuzanna Gradys z klasy VIId z opiekunem wolontariatu p. Wandą Wołkowycką. O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem ks. komandora Janusza Bąka, po której delegacja kombatantów i uczniów z naszej szkoły udała się w procesji pod Pomnik Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze. Następnie udaliśmy się  przed Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Był to czas złożenia naszych intencji, z którymi przybyliśmy do Częstochowy, czas modlitwy za naszą ukochaną Ojczyznę. Po zakończonych uroczystościach udaliśmy się do autokaru i pojechaliśmy do Polichna, by tam wspólnie z kombatantami zjeść obiad. Jesteśmy bardzo wdzięczni kombatantom, że zapraszają nas na wspólne wyjazdy. Traktujemy je jak prawdziwe, żywe lekcje historii. Rozmowy z żołnierzami Armii Krajowej

i Polskiego Państwa Podziemnego są dla nas niezapomnianymi przeżyciami.

 
Uroczystość patriotyczna Drukuj
Wpisany przez Wanda Wołkowycka   

W dniu 01.09. 2017r.  w kościele św. Marii Magdaleny w Wawrzyszewie przy ul. Wólczyńskiej 64  odbyła się msza św. upamiętniająca wybuch II wojny światowej. Następnie w wspólnym przemarszu, uczestnicy udali się na miejsce składania kwiatów pod pomnik 30 Pułku Strzelców Kaniowskich na Cmentarzu Wawrzyszewskim. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z pocztu sztandarowego: Maria Horodniczy i Nikola Jeżak z klasy VII a, Oliwia Nowicka i Jakub Filipiak z klasy VII b, Kacper Stolarczyk z klasy VII c oraz Zuzanna Gradys z klasy VII d. W imieniu społeczności szkoły hołd poległym oddali i złożyli wiązankę z biało czerwonych kwiatów Natalia Wodejko, Aleksander Grochowski i Kamil Grodkowski z klasy VII d.


 


 
Rajd Kombatancki Drukuj
Wpisany przez Beata Bartosiak, Wanda Wołkowycka   

Szybko minął rok od ostatniego Rajdu Kombatanckiego i ponownie uczniowie SP z O. I. nr 223 zostali zaproszeni na kolejny wyjazd szlakiem walk partyzanckich. Tym razem odwiedziliśmy Roztocze. Organizatorem wyprawy było Ogólnopolskie Środowisko Żołnierzy AK Korpusu „Jodła”. W sobotni poranek 10 czerwca 2017 r. pod budynkiem PAST-y przy ul. Zielnej 39 spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi – kombatantami AK i rozpoczęliśmy wspólny Rajd. Szkołę reprezentowali uczniowie: Maria Horodniczy z klasy VI a, Oliwia Nowicka z klasy VI b, Aleksandra Czuchryta i Zuzanna Gradys z klasy VI d z opiekunami p. Beatą Bartosiak i p. Wandą Wołkowycką. Czas przejazdu upłynął szybko z pieśniami partyzanckimi na ustach.

Pierwszym miastem, które odwiedziliśmy, był Zamość, zwany Perłą Renesansu, Padwą Północy, Miastem Arkad. Zwiedzaliśmy renesansowe Stare Miasto, Rotundę – miejsce pamięci – wchodzące w skład systemu obronnego Twierdzy Zamość, w czasie okupacji więzienie śledcze gestapo, obóz przejściowy i miejsce egzekucji, głównie inteligencji polskiej, Rynek Wielki, Pałac Zamoyskich, Pomnik Jana Zamoyskiego, synagogę oraz spacerowaliśmy po pięknym, tonącym w zieleni parku. Wielkim wzruszeniem było spotkanie z członkami Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Zamość. Wspólnie z nimi w Rotundzie przy pomniku złożyliśmy kwiaty. W miejscu pamięci uświęconym krwią więźniów zamordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich, gdzie dokonywano masowych rozstrzeliwań i egzekucji, uczniowie  zapalili znicze i w imieniu społeczności szkolnej oddali hołd. Obecnie w Rotundzie mieszczą się  cele pamięci  między innymi poświęcone dzieciom Zamojszczyzny pomordowanym przez  hitlerowców, ufundowane przez Matki Polki. W ratowaniu dzieci czynny udział brała Róża Zamoyska wraz z mężem Janem Zamoyskim, którzy działali w ramach „Centralnego Komitetu Ofiar Wojennych”. Dzięki ich postawie zdołano uratować 400 dzieci poniżej szóstego roku życia.

Wieczorne ognisko było uwieńczeniem bogatego dnia. W niedzielę po obfitym śniadaniu ruszyliśmy z werwą na dalszy szlak walk partyzanckich na Roztoczu. Byliśmy przekonani, że ten dzień przyniesie kolejną dawkę niezapomnianych wrażeń. Mieliśmy rację. Celem podróży było zwiedzanie Roztocza Środkowego. Dotarliśmy do wsi Sochy, spacyfikowanej przez wojska Wermachtu i samolotów w ramach akcji „wysiedlania” ludności Zamojszczyzny. Odwiedziliśmy cmentarz pomordowanych mieszkańców. Tu w Sochach 1 czerwca nie świętowano Dnia Dziecka. Hitlerowscy okupanci tego dnia dokonali masowego mordu mieszkańców wsi. Zabito 88 mężczyzn, 45 dzieci i 52 kobiety w odwecie za pomoc, jakiej udzielali mieszkańcy wsi walczącym oddziałom partyzanckim. Dużym przeżyciem dla wszystkich uczestników Rajdu było przejście przez bramę z widocznym napisem – NIE ZABIJAJ. Po złożeniu wieńca i zapaleniu zniczy udaliśmy się do wioski Górecko  Kościelne, należącej niegdyś do Ordynacji Zamoyskich. Tam zwiedziliśmy modrzewiowy kościółek z 1768 roku wzniesiony przez Jana Jakuba Zamoyskiego w miejscu Kaplicy z 1668 r., wykonanej przez Franciszkanów. Józefów to kolejna miejscowość, do której dotarliśmy. W czasie ostatniej wojny centrum partyzantki Puszczy solskiej tzw. Republiki Józefowskiej, skąd pochodził por. Konrad Bartoszewski pseudonim „Wir”, jeden z najwybitniejszych partyzanckich dowódców działających na Zamojszczyźnie. Na rynku przy pomniku przypominającym walki, wysiedlenia i pacyfikację oraz na skraju Puszczy przy obelisku upamiętniającym poległych  złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze. Udaliśmy się następnie na miejsce największej bitwy partyzanckiej w Polsce podczas II wojny światowej do wsi Osuchy. Walka była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej – Sturmwind II. Stanęliśmy przed Pomnikiem pamięci Bohaterów Żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich Poległych w obronie Ojczyzny.

Jan Paweł II pochylając się nad mogiłami mówił: „Z wdzięcznością i szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem czoła, a gdy trzeba było stawać w obronie nie szczędzili również krwi”. Jakże wymowne są słowa umieszczone na tablicach: „Przechodniu powiedz światu, że Ci, którzy tu spoczywają Polsce byli wierni do końca...” oraz „Cześć bohaterom Synom Tej Ziemi. Żywą wśród nas pamięć toczonych tu zmagań i krwi przelanej przekazujemy sercom potomnych -  społeczność gminy Łukowa”.  Miejsce to szczególne w naszej wędrówce było również jeszcze z jednego powodu. Osoba z najbliższej rodziny poległego w walkach,  mogła pochylić głowę nad odnalezioną mogiłą 21 letniego młodzieńca – bohatera.

Po chwilach zadumy, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy udaliśmy się na spacer do urokliwego rezerwatu „Szumy nad Tanwią” we wsi Susiec. Słuchaliśmy szumu potoku z licznymi małymi naturalnymi progami wodnymi. Po trudach wędrówki wróciliśmy do Zamościa na pyszny obiad oraz lody. Niestety nadszedł czas wyjazdu do Warszawy. W rozśpiewanym autokarze czas szybko upływał. Nie zabrakło słów podziękowań skierowanych przez panią prezes Teresę Stanek, skierowanych do wszystkich osób, dzięki którym mógł odbyć się wspaniały Rajd. Jakże głęboko zapadły słowa skierowane do nas „nasza szkoła”… Nie wszystkie szkoły mogą mieć takie szczęście, by mieć bezpośredni kontakt ze swoim patronem.

My również podziękowaliśmy za zaproszenie, za możliwość wspólnego pochylania się nad mogiłami tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Chcemy sprostać życzeniom kombatantów, aby kultywować pamięć tamtych dni, gdzie słowa Bóg, Honor, Ojczyzna znaczyły więcej niż życie.

 
Olimpiada Biblijna Drukuj
Wpisany przez Maria Poćwierz   

 

13 czerwca o godz. 12.00 w kościele Św. Rafała i Alberta przy ul. Gwiaździstej nastąpiło uroczyste zakończenie XXI Bielańskiej Olimpiady Biblijnej. Po mszy świętej  dyrektor SP nr 53 pan Jacek Grzybowski wspólnie z księdzem wręczał dyplomy i nagrody uczestnikom olimpiady. Anna Szcześniak, Julia Bujakiewicz  i Katarzyna Stecz z kl. V c, Gabriela Nalewajska, Aleksandra Bochińska, Gabriela Przeorska i Oliwia Nowicka z klasy VI b oraz Franciszek Romanik z klasy

VI d otrzymali dyplomy za udział w olimpiadzie. Podziękowano uczniom za zaangażowanie i zaproszono do wzięcia udziału w kolejnej edycji.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 34